Esita küsimus elik@nlib.ee

Eestit võib riigihangete direktiivide ülevõtmisega hilinemise eest oodata trahv

20.01.2017

Eesti võtab varsti üle Euroopa Liidu direktiivid, mis muudavad põhjalikult riigihangete korraldust. Tegelikult tulnuks direktiivid üle võtta juba möödunud aasta aprillis ning pole välistatud, et venitamise eest ootab Eestit trahv.

Riigihangete seadusega võtab Eesti üle kolm eurodirektiivi ning ekspertide hinnangul toob uus kord Eestisse olulised muudatused, vahendas “Aktuaalne kaamera”.

“Nüüd on selgesõnaliselt reeglites kirjas, et hankest saab eemdaldada pakkuja, kes on varasemalt lepingut oluliselt rikkunud,” selgitas Tartu ülikooli dotsent ja advokaadibüroo Cobalt vandeadvokaat Mari Ann Simovart.

“Majanduslikult parem pakkumine võib uute reeglite järgi olla mitte kõige parem pakkumine, vaid pakkumine, mis arvestab keskkonnasõbralikkusega. Võidakse kaasata ettevõtteid, mis pakuvad võimalusi puuetega inimestele. Näiteks on võimalik, et hanketingimustes on juba määratud hind ja hinna üle enam ei vaielda, vaid parim pakkumine valitakse teiste kriteeriumite järgi välja,” rääkis Euroopa Kohtu kohtunik Küllike Jürimäe.

Samuti saab edaspidi muuta hankelepingut pärast väljakuulutamist, kui näiteks hankija vajadused muutuvad. Praegu peaks korraldama uue hanke.

“Eesti senine regulatsioon on olnud äärmiselt jäik. Siiani on olnud hankelepingu muutmine sisuliselt võimatu, üksikute eranditega,” ütles Simovart.

Loe edasi: uudised.err.ee