Esita küsimus elik@nlib.ee

Eestisse saadetavate põgenike hulk osutub ilmselt suuremaks kui 326

14.05.2015

Kui eilne Euroopa Komisjoni ettepanek asustada kolmandatest riikidest Eestisse 326 põgenikku on konkreetne number, siis teine osa programmist ehk juba EL-is asuvate põgenike ümberjagamise kohta on teada vaid Eestile pandava kohustuse osakaal, milleks on 1,76%.

Siseminister Hanno Pevkur ütles valitsuse pressikonverentsil, et Eesti seisab silmitsi kahe Euroopa Komisjoni ettepanekuga.

Esimene ettepanek puudutab põgenike ümberasustamist (resettlement). Ehk neid isikuid, kes on ÜRO poolt tunnistatud pagulasteks, aga nad ei ole veel jõudnud Euroopa Liitu. See ettepanek puudutab 20 000 inimest. Väljapakutud kvoodi kohaselt oleks Eesti osa 1,63%, mis tähendab 326 isikut.

Teine osa programmist puudutab põgenike ümberpaigutamist (relocation) ehk isikuid, kes juba on Euroopa Liidus, näiteks Itaalias, Kreekas, Maltal. Sel teemal ei esitanud Euroopa Komisjon veel konkreetset numbrilist kava, vaid pakkus välja kvoodi, mille alusel Eesti kanda jääks 1,76%.

Ainuüksi eelmisel aastal jõudis Euroopa Liitu üle 100 000 põgeniku ning seetõttu võib ümberpaigutamise korral Eestisse jõuda veel sadu kuni tuhandeid põgenikke.

 

Loe edasi: uudised.err.ee