Esita küsimus elik@nlib.ee

Eesti Vabaõhumuuseumi maa-arhitektuuri keskus pälvis Euroopa Liidu muinsuskaitse kõrgeima auhinna

14.04.2015

Täna selgusid 2015. aasta Euroopa Liidu kultuuripärandi auhinna ja Europa Nostra auhindade saajad.

Eesti Vabaõhumuuseum pälvis maineka auhinna haridus- ja koolitusprojektide ja teadlikkuse suurendamise kategoorias maamajade omanikele suunatud koolitusprogrammiga.

Kultuuriministri Indrek Saare sõnul on Europa Nostra auhinna omistamine Eestile suur au, see on kõrgeim rahvusvaheline tunnustus oma kultuuripärandi hoidmisel. „On rõõmustav, et märgati just meie kohalikku ainuomast pärandit,“ rõhutas ta. „Tahaksin õnnitleda ja tunnustada Eesti Vabaõhumuuseumi selle auhinna puhul, ning eriliselt esile tõsta just vabaõhumuuseumi maa-arhitektuuri keskust, kes jõuab oma laiahaardelise koolitusprogrammiga kõikjale Eestis, julgustades taluhoonete omanikke neid korrastama, hoides seeläbi alles ühte väga olulist osa meie rahvuslikust identiteedist,“ lausus kultuuriminister.

Eesti Vabaõhumuuseumi maa-arhitektuuri keskus alustas projektiga „Praktilised koolitused maamajade omanikele“ juba 2008. aastal. Maa-arhitektuuri keskuse juhataja Elo Lutsepa sõnul on projekti raames kujunenud välja tugev võrgustik, mis tegutseb ühiselt maamajade säilitamise nimel.

„Europa Nostra auhind on tunnustuseks mitte ainult meile, vaid kõigile meie koostööpartneritele, meistritele, spetsialistidele ja ka majaomanikele, kes meid oma õuele on toimetama lubanud,“ rõhutas Elo Lutsepp. „Nii nagu mujal Euroopas, on ka Eestis taluarhitektuur enamasti välja jäänud riikliku kaitse ja toetuse alt. Usume, et meie tegevustest on abi ja julgustust saanud paljud maamajaomanikud. Ühtlasi loodame oma kogemusega innustada kolleege ka teistes Euroopa riikides,“ sõnas Elo Lutsepp. „Kutsume siinkohal üles kõiki Eesti elanikke meie tööle suurema kõlapinna andmiseks kaasa aitama, hääletades meie projekti poolt Europa Nostra publikulemmiku auhinna konkursil, mis kestab kuni 31. maini, aadressil: vote.europanostra.org,“ rääkis Elo Lutsepp.

Euroopa Liidu kultuuripärandi auhind ja Europa Nostra auhinnad on Euroopa kõige kõrgem tunnustus muinsuskaitse vallas. 2015. aastal said tunnustatud kokku 28 projekti, mis valiti 263 kandidaadi seast. Auhindu jagati neljas kategoorias: kultuuripärandi säilitamine, teadustegevus ja digiteerimine, erilised teened kultuuripärandi hoidmisel ning haridus- ja koolitusprojektid ning ja teadlikkuse suurendamine. Eestit on varem tunnustatud maineka Europa Nostra auhinnaga viiel korral: õppefilmi „Kalamaja – puitlinna võimalus“ eest, Jaan Vali uurimuse eest Eesti ajaloolistest tuletornidest aga ka Tartus asuva Tammekannu villa, Tallinna Raekoja ning Lennusadama angaaride eeskujuliku restaureerimise eest. /…./

Euroopa kultuuripärandi auhinnatseremoonia toimub 11. juunil Oslo Raekojas, auhinnad annavad üle Oslo linnapea Fabian Stang, Euroopa Komisjoni haridus-, kultuuri- ja spordivolinik Tibor Navracsics ning tunnustatud ooperilaulja ja Europa Nostra president Plácido Domingo. Laureaatidest seitse saavad peaauhinna koos 10 000 € suuruse rahalise preemiaga. Välja antakse ka publikulemmiku auhind, mille tulemus selgub Europa Nostra korraldatud internetihääletuse põhjal.


Allikas: 
Kultuuriministeerium