Esita küsimus elik@nlib.ee

Eesti toetab Euroopa Liidu ettepanekut anda 700 megahertsine sagedusala mobiilse andmesideteenuse kasutusse

17.03.2016

Valitsus kinnitas Eesti seisukohad Euroopa Parlamendi ja nõukogu otsuse eenõu kohta, millega sätestatakse sagedusala 470–790 MHz kasutamine Euroopa Liidus.

Euroopa Liidu algatuse eesmärgiks on muuta Euroopa Liidus praegu digitaalse ringhäälingu ning programmitootmise ja erisündmuste edastamise audioseadmete ehk raadiomikrofonide kasutuses oleva sagedusala 470–790 MHz kasutamist. Komisjoni eelnõu kohaselt peaksid liikmesriigid 30. juuniks 2020 andma 700 megahertsise sagedusala mobiilse andmesideteenuse kasutusse. Sagedusala 470–694 MHz jääks maapealsete audiovisuaalmeedia teenuste ehk digitaalse ringhäälingu ja raadiomikrofonide kasutusse.

See muudatus suurendab mobiilsidevõrkude läbilaskevõimet eelkõige äärealadel ja maapiirkondades, kus fiiberoptilise kaabli paigaldamine on kallis. Muudatuse eesmärk on tagada mobiilse andmesideteenuse kiirus vähemalt 30 Mbit/s kasutaja kohta aastaks 2020.

Üheks muudatuse mõjuks Eestis on see, et mitmetel kultuuriministeeriumi allasutustel, näiteks  Rahvusooper Estonial, Eesti Kontserdil, ERR-il ja teatritel, tuleb raadiomikrofonid välja vahetada või ümber seadistada, mis toob kaasa lisakulu. Summa suurusjärk on kultuuriministeeriumi hinnangul 0,5-1 miljonit eurot.

Samas kuulutatakse uute sagedusaladele kasutuselevõtmiseks telekom operaatorite konkurss, mis toob riigieelarvesse tulu.

 

Allikas: Valitsuse kommunikatsioonibüroo