Esita küsimus elik@nlib.ee

Eesti peab otsustama, kuidas vilepuhujaid kaitsma hakatakse

09.10.2019

Eestil tuleb samamoodi teiste Euroopa Liidu riikidega kahe aasta jooksul seadustada viljepuhujaid kaitsvad reeglid. Euroopa Liidu justiitsministrid kinnitasid rikkumistest teavitavate isikute kaitse direktiivi esmaspäeval, Euroopa Parlament kiitis selle heaks kevadel. Eestis hõlmab see enam kui 1300 ettevõtte tegevust.

Esmaspäeval kinnitatud vilepuhujate ehk vihjeandjate kaitse direktiiv puudutab keskmisi ja suuri ettevõtteid, kus on üle 50 töötaja, ning avalikku sektorit.

MTÜ Korruptsioonivaba Eesti tegevjuht Carina Paju selgitas, et ettevõtted peavad tagama konfidentsiaalse vihjeliini olemasolu. “Peab olema tagatud, et inimesel, kes on mingisugust vääritut tegu näinud, mis võib põhjustada mingisuguse avaliku huvi riive, et nad saaksid sellest teada anda ilma, et nad tingimata peaksid oma isikut sellega siduma,” rääkis Paju.

Paju meenutas vihjeandmise juhtumeid Eestist, nagu rahapesu Danske Bankis, mida üritas peatada vihjeandja, keda ei kuulatud, või hiljutist Euroopa Liidu rahakasutamist Tallinna tehnikaülikoolis, kus töökohta vahetanud vihjeandja uusi ülemusi hoiatati talle info jagamise eest. Direktiivis on mõeldud vihjeandja kaitsele.

 

Loe edasi: err.ee