Esita küsimus elik@nlib.ee

Eesti operaatorid peavad Brüsselis kokku lepitud rändlustasude hinnalage liiga kõrgeks

01.02.2017

Brüsselis sündis teisipäeva hilisõhtul põhimõtteline kokkulepe mobiilside hulgihindade küsimuses, mis sillutab teed rändlustasude kadumisele.

Tele2 ja Telia tegevjuht peavad Brüsselis kokku lepitud rändlustasude hinnalage liiga kõrgeks ning näevad selle taga lõunaeurooplaste lobitööd, Euroopa Komisjoni asepresident Andrus Ansip ütles aga, et hinnalangus on päris järsk.

Kuigi rändlustasude kadumine alates käesoleva aasta juunist oli otsustatud juba varem, oli oluline kild selle saavutamise valemist seni puudu. Nimelt hinnalagi, mida telekomifirmad võivad üksteiselt küsida, kui ühe firma klient kasutab teises riigis olles teise firma võrku, vahendasid ERRi raadiouudised.

Põhiline vaidlus käis andmeside hindade üle ja hinnaerinevused on riigiti väga suured, kohati sajakordsed. Eestis ja teistes Põhjamaades naudivad tarbijad odava andmeside võimalusi, Lõuna-Euroopas on sageli tegu luksuskaubaga. Eestis maksab üks gigabait tarbijale kuni kaks eurot, tänane hulgihindade lagi Euroopas on aga koguni 50 eurot.

Värske kokkuleppe kohaselt on uus piir nüüd alates 15. juunist 7 eurot ja 75 senti ning hakkab sealt edasi langema, jõudes viie aastaga kahe ja poole euroni. Euroopa Liidu nõukogu ja Parlamendi läbirääkimiste kokkuleppe teates seisab, et mobiilioperaatorid saavad nüüdsest pakkuda teenust kõikjal ilma lisatasudeta.

Argo Virkebau ütles ERRile, et pole veel lõplikult selge, kuidas kokkulepe Eestis hindu mõjutab. Positiivsena tõi ta välja selle, et lõpptarbijale, kes reisib, hind igal juhul väheneb. Samas peaksid hulgihinnad olema märksa väiksemad, et ka tarbija võit oleks suurem, lisas ta.

 

Loe edasi: uudised.err.ee