Esita küsimus elik@nlib.ee

Eesti korraldab sügisel suursuguse Euroopa kosmosenädala

15.08.2017

3.–9. novembril muutub Tallinn kogu Euroopa kosmosekeskuseks, kui Eestis toimub Euroopa kosmosenädal (European Space Week 2017). Kosmosenädala eesmärk on tuua kokku sektori olulisemad tegijad kogu Euroopast, et ühiselt arutleda, mida teha kosmosest pärit suurandmetega ja kuidas rahastada tulevikus kosmoseprojekte.

Kosmosenädala jooksul viiakse kokku kosmose- ja digitaalsed kogukonnad, samuti tehakse põhjalik ülevaade Euroopa Liidu Copernicuse (Maa kaugseire) ja Galileo (Euroopa oma navigatsioonisüsteem) satelliidiprojektidest.

Euroopa kosmosenädal on tihedalt täidetud ettevõtmistega väga erinevatele huvirühmadele, alates Euroopa kosmosepoliitika kujundajaist kuni idufirmade asutajateni. Sündmuste seas on näiteks Garage48 kosmose häkaton, Euroopa Kosmoseagentuuri (ESA) kosmoseäri inkubaatori avamine, Horizon 2020 konverents ning glamuurne kosmoseauhindade tseremoonia. Sündmusi korraldatakse kokku üheksas paigas.

Kosmosenädala peaesinejate seas on muu hulgas Euroopa Komisjoni liige, üks juhtivaid Euroopa kosmosestrateegia loojaid Elżbieta Bieńkowska, ESA peadirektor Johann-Dietrich Wörner, Euroopa navigatsioonisatelliitide agentuuri tegevdirektor Carlo des Dorides ning Eesti ettevõtlus- ja infotehnoloogiaminister Urve Palo.

Euroopa kosmosenädalat korraldavad ühiselt Euroopa Komisjon, Eesti kui praegune ELi nõukogu eesistujariik, ESA ning innovatsioonivõrgustike looja AZO Anwendungszentrum GmbH Oberpfaffenhofen.

Kosmosenädala Eesti-poolse peaorganisaatori, majandus- ja kommunikatsiooniministeeriumi kosmosevaldkonna eksperdi Paul Liiase sõnul on nüüdseks põhisündmused paigas ning lähikuudel täpsustatakse programmi ja esinejaid. Ta lisas, et Eesti ettevõtetele ja idufirmadele on kosmosenädal hea võimalus viia end kosmosesektoriga rohkem kurssi ja luua uusi kontakte. „Kosmosesektori areng soosib väga Eesti IKT- ja tehnoloogiaettevõtteid. Seda kinnitab ka asjaolu, et ESA Eesti ettevõtted on suutnud tuua ESAsse tehtud investeeringu kosmoseprojektidega tagasi ning tulevikus aidatakse kaasa ESA digitaliseerimisele,“ lisas ta.

Rohkem teavet ürituse kohta leiab Euroopa kosmosenädala veebilehelt (inglise keeles), kus on toodud ka kosmosenädala täpne programm (PDF, inglise keeles).

Allikas: eu2017.ee