Esita küsimus elik@nlib.ee

Eesti koos liitlastega kutsub EL-i üles täitma Gruusiale antud viisalubadust

10.06.2016

Viie Euroopa Liidu liikmesriigi – nende seas ka Eesti – sise- ja välisministrid saatsid eile Euroopa Liidu välisteenistusele ja eesistujariik Hollandi esindajatele kirja, milles kutsusid üles andma Gruusiale viisavabadust kõige varasemal võimalikul hetkel.

Balti riikide, Bulgaaria ja Rumeenia ministrite arvates on kaalul Euroopa Liidu tõsiseltvõetavus ja usaldusväärsus ning et Gruusiale antud lubadusest tuleb kinni pidada, vahendas EUobserver.

Kirjas rõhutatakse, et Gruusia on täitnud kõik viisavabaduse eelduseks olevad tingimused ning et “nüüd on meie kord täita oma osa kokkuleppest”. Ministrid avaldasid lootust, et selles küsimuses saavutatakse kokkulepe 20. juunil toimuval välisministrite kohtumisel.

“Iga viivitus otsustamisel õõnestaks meie tõsiseltvõetavust ning mõjuks negatiivselt Euroopa integratsiooniga seotud reformiprotsessidele, nii Gruusias kui ka teistes partnerriikides,” kirjutasid ministrid.

Saksamaa, Prantsusmaa ja Itaalia asusid Gruusia viisalihtsustuse teemal viivitama

Üleeile Brüsselis toimunud Euroopa Liidu suursaadikute kohtumisel oli Saksamaa esindaja vastu Gruusiale viisalihtsustuse võimaldamisele ning sai selles küsimus tuge ka Prantsusmaalt ja Itaalialt, kirjutas EUobserver eile.

Artiklis nenditakse, et olukorda jälgib tähelepanelikult ja murega ka Ukraina, kellel on samuti soov peagi Euroopa Liiduga viisavabadus saavutada.

Euroopa Komisjon teatas juba märtsi alguses, et Gruusia on viisalihtsustuse eelduseks olevad tingimused täitnud. Ukraina puhul anti samast seisukohast teada 20. aprillil, kuid kummagi riigi puhul EL-i liikmesriigid veel ametlikku heakskiitu andnud.

Samal päeval, kui suursaadikud teemat arutasid, oli Brüsselis positiivse otsuse nimel tööd tegemas ka Gruusia president Giorgi Margvelašvili. Euroopa pealinnu on osaliselt samal põhjusel külastamas ka Ukraina välisminister Pavlo Klimkin – eile oli ta Eestis.

Diplomaatiliste allikate sõnul põhjendab Berliin oma arvamust sellega, et Saksamaa avalikkus on viimasel ajal mures Gruusiast pärit kuritegelike grupeeringute poolt korraldatud korterivarguste seeria pärast. Seega peaks Saksamaa arvates Euroopa Komisjon enne selgitama, kui palju esineb sarnaseid juhtumeid teistes liikmesriikides ning alles pärast seda saab viisalihtsustusele rohelist tuld näidata.

Samuti leidis Saksamaa, et enne otsust peaks Euroopa Parlament ratifitseerima EL-i siseministrite poolt kokku lepitud viisavabaduse peatamise mehhanismis.

Euroopa Liidu siseministrid arutavad viisadega seotud teemasid homme, välisministrid aga 20. juunil.

 

Loe edasi: uudised.err.ee