Esita küsimus elik@nlib.ee

Eesti koos 12 EL riigiga soovib takistada Lõuna-Ameerika põllumajandustoodete ja toidu liigses koguses Euroopasse lubamist

18.04.2016

Eesti koos 12 partnerriigiga soovitab Euroopa Liidul valmivas vabakaubanduslepingus Lõuna-Ameerika majandusühendusega Mercosur hoiduda sealse põllumajandus- ja toidutoodangu suures koguses turule lubamisest, viidates põllumajanduskriisile Euroopa Liidus ning vajadusele ajada protektsionistlikku toidupoliitikat.

“[Oleme vastu] tundlike toodete kvoodiettepanekutele Euroopa pakkumises, mis esitatakse lähikuudel Mercosurile, ning soovime, et põllumajandusministrid seda olulist teemat enne otsuse langetamist kaaluksid,” seisab Prantsusmaa algatatud kirjas, millel on ka Austria, Küprose, Eesti, Kreeka, Ungari, Iirimaa, Läti, Leedu, Luksemburgi, Poola, Rumeenia ja Sloveenia toetusallkirjad.

Eesti toetab endiselt erinevaid Euroopa Liidu ja kolmandate riikide vahel sõlmitavaid vabakaubanduslepinguid, sealhulgas ka vabakaubanduslepingut Mercosuriga. Eesti toetab ka lähenemist, et läbirääkimised võiksid olla võimalikult laiapõhjalised, kuid siiski tuleb silmas pidada iga sektori spetsiifilisust, ütles maaeluministeeriumi kaubanduse ja põllumajandussaadusi töötleva tööstuse osakonna nõunik Meeli Lindsaar BNS-ile.

“Euroopa Liidu eksport Mercosuri kasvab uuringute järgi eeldatavalt ligikaudu poole võrra ja impordi kasvuks arvatakse 40 protsenti. Euroopa Liidus saaksid kõige rohkem kasu tootmise ja teenuste sektor, kus eksport suureneb olulisel määral. Mercosuri lepingu kaotajaks pooleks loetakse aga Euroopa Liidu põllumajandussektorit, sest import Mercosuri riikidest suureneb rohkem kui eksport,” rääkis Lindsaar.

Ta lisas, et juba praegu on põllumajandussaaduste ja toidukaupade kaubavahetus Euroopa Liitu negatiivne. “Prantsusmaa pööras oma kirjas Komisjonile tähelepanu, et Euroopa Liidu põllumajandussektori olukord on keeruline ning seetõttu tuleks läbirääkimistel olla ettevaatlik, seda eriti tundlike toodete nagu piima- ja lihatoodete puhul,” ütles maaeluministeeriumi nõunik.

 

Loe edasi: uudised.err.ee