Esita küsimus elik@nlib.ee

Eesti ei näe vajadust totaalseks piirikontrolliks

23.04.2016

Saksamaal tehtud uuringust nähtub, et vaatamata suurtele kuludele, mille tooks kaasa sisepiiride taastamine Euroopa Liidu riikide vahel, on kontrollimatust migratsioonist tulenev kahju siiski sellest veel neli korda kallim. Sellegipoolest on Eesti ametlik seisukoht, et piirikontrolli taastada pole vaja, sest see on liialt kulukas ning kontrollimatu migratsiooni ohtu Eestile ei ole.

Saksamaal baseeruv Bertelmann Stiftung on välja arvutatud, et sisepiiride taastamise majanduslik mõju oleks EL-i aastase SKT vähenemine 470 miljonit kuni 1,4 triljonit eurot ning kaupade kallinemise 1-3%.

Ehkki teine uuring kinnitab, et piirikontrolli taastamine oleks neli korda odavam kui piiramatu ränne EL-is, leiab siseministeeriumi piirivalvepoliitika osakonna juhataja Janek Mägi, et kontroll tuleb taastada seal ja sel hetkel, kus see parasjagu vajalik on. Eestis ta seda vajadust praegu ei näe, sest Eesti on migratsiooni transiit- mitte sihtriik, ehkki, nagu ta möönab, odavam ja muretum oleks migrandid kinni püüda Eesti-Läti, mitte Eesti-Soome piiril, kui nad Eestist juba läbi on sõitnud, sest esimesel juhul oleks see Läti mure (loe: rahaline kohustus), teisel Eesti oma.

Mugavus ja kulud kaaluvad potentsiaalse ohu üles

„Praegu ohtu ei ole. Nii kaua, kui ohtu ei ole, ei ole mõtet võtta vastu meetmeid ja hakata igaks juhuks ehitama aeda Läti-Eesti piirile, sest kui vaatame Ungari näidet – kui oli konkreetne probleem, pandi aed püsti kahe kuuga,“ pidas Mägi reaalsemaks reageerida ohule selle tekkimisel.

„Et praegu hakata ettevaatavaid meetmeid tarvitusele võtma ja piirata ära inimeste mugavus, kes on harjunud igapäevaselt ükskõik mis ajal ja mis kohas ületama piiri, hästi kiiresti liikuma Soome ja tagasi või siis Lätti poodi, siis need mõned kümned ja mõned sajad immigrandid ei kaalu kindlasti seda üles,“ oli Mägi veendunud.

Mägi kinnitusel on Schengeni viisaruumi reegliks, et piiri ületades ei tohiks olla tunda, et ületatakse piiri, st üleminek ühest riigist teise peaks olema kiire, sujuv ja märkamatu. Ehkki see kehtib praegu vaid maismaapiiril – sadamas ja lennujaamas on kontroll ka praegu, hoiatavad sisepiirivastased, et selle kehtestamisel muutuksid kontrollijärjekorrad ka seal tunduvalt pikemaks.

 

Loe edasi: uudised.err.ee