Esita küsimus elik@nlib.ee

Eesistumise esimene digiüritus toob kohale digimajanduse tipptegijad

13.07.2017

Esmaspäeval, 17. juulil toimub Eesti ELi nõukogu eesistumise esimene digiteemaline suursündmus, digitaalse ühtse turu konverents 2017, mis toob kokku maailma juhtivad ettevõtjad ja teadlased. Minister Palo sõnul juhib Eesti olulist arutelu, kuidas andmete piiriülese liikumise kaudu tõsta Euroopa Liidu konkurentsivõimet tervikuna. 

Eesti ELi eesistumist on nimetatud digitaalseks eesistumiseks ning digitaalse ühtse turu konverents järgmisel esmaspäeval keskendub ühele kõige olulisemale digiteemale – andmete vaba liikumisele. Andmete vaba liikumine tähendab, et tulevikus jagaksid ELi liikmesriigid piiriüleselt omavahel infot, mis teeb mugavamaks nii tavakodanike elu kui ka avab uksi ettevõtjatele.

„Oleme tänaseks juba harjunud, et nii inimesed, kaubad, kapital kui ka teenused saavad Euroopa Liidu sees vabalt liikuda. Eesti on juhtimas arutelu, mille tulemusel saame eurooplastena endale ka viienda vabaduse, mis meie elu mugavamaks muudab – andmete vaba liikumise. Näiteks aitab andmete vaba liikumine tagada, et tulevikus ei peaks Eestist välja sõites juhiluba kaasas kandma sest teiste liikmesriikide ametivõimudel on samuti võimalus kasutada Eesti andmebaase juhiloa olemasolu kontrollimiseks,“ ütles ettevõtlus- ja infotehnoloogiaminister Urve Palo.

„Andmete vaba liikumine riikide vahel toob kaasa kasu nii eraisikutele kui ettevõtjatele. Ettevõtjad ei pea teistes liikmesriikides Eesti ametivõimudele juba esitatud infot uuesti tõestama, välisriigis ettevõtluse alustamiseks pabereid taga ajama ja selle peale aega ning raha kulutama. Andmete vabastamise mõju ettevõtluse ja ekspordi kasvatamiseks on erakordselt suur, arvestades, kui palju rohkem tooteid ja teenuseid oleks võimalik kiiremini kõigile Euroopa turgudele viia,“ kommenteeris minister.

Digitaalse ühtse turu konverentsi üks peakõnelejaid on MIT professor Alex Pentland, keda peetakse andmemajanduse valdkonna kõige mõjukaimaks visionääriks ja teadlaseks. Pentland esitab konverentsil laiahaardelise visiooni sellest, kuidas pidevalt kasvavate hiiglaslike andmemahtudega ettevõtetes ja riiklikul tasandil toime tulla ning samas maandada privaatsuse ning turvalisusega seotud riske. Konverentsi ekspertpanelistid Yves-Alexandre de Montjoye (London Imperial College) ja Wojciech Wiewiorowski (Euroopa Andmekaitseinspektsiooni asedirektor) ja teised lahkavad ELi andmemajanduse kitsaskohti ning avavad kaarte ELi edasistest plaanidest seoses andmete jagamisega. Ühtlasi toob konverents kohale ka tuntud jagamismajandusettevõtte Uberi tippesindaja Antoine Aubert’i, kes kõneleb oma kogemusest, kuidas oma andmete jagamine teiste ettevõtetega on aidanud Uberil kasvada globaalseks teenusepakkujaks.

Digitaalse ühtse turu konverentsi pressikonverents toimub konverentsile järgneval päeval, 18. juulil, kell 16.30 koos konkurentsivõime ja telekommunikatsiooni ministrite mitteametliku kohtumise pressiüritusega. Pressikonverentsil osalevad Euroopa Komisjoni asepresident Andrus Ansip, majandus- ja kommunikatsiooniminister Kadri Simson, ettevõtlus- ja infotehnoloogiaminister Urve Palo ning IT asekantsler Siim Sikkut.

Konverents on eelneval registreerumisel ajakirjanikele avatud, võimalik on ka esinejaid intervjueerida.

Üritustele registreerumine

Ajakirjanikud, kes soovivad kajastada Euroopa Liidu Nõukogu eesistumisega seotud üritusi, peavad olema akrediteeritud ning ka iga ürituse jaoks eraldi registreeritud.

Akrediteerida Eesti ELi nõukogu eesistumise ürituste kajastamiseks saab akrediteerimise lehel.

Kui oled juba akrediteeritud, registreeru sündmuse kajastamiseks.

Allikas: eu2017.ee