Esita küsimus elik@nlib.ee

Carri Ginter: praegu juriidilist kohustust pagulaskvooti järgida ei ole

18.05.2015

Euroopa Komisjoni kava kohaselt peaks Eesti vastu võtma mitusada Põhja-Aafrika põgenikku. Tartu ülikooli Euroopa Liidu õiguse dotsendi Carri Ginteri sõnul praegu veel juriidilist kohustust seda kvooti täita ei ole.

Euroopa Komisjon sooviks, et Eesti võtaks vastu 326 julma ja ebainimliku kohtlemise ning sõja eest põgenevat inimest, kes veel pole Euroopasse jõudnud, kuid on saanud ÜRO-lt juba ametliku pagulase staatuse, vahendas “Aktuaalne kaamera. Nädal”.

“See 326 ei ole tegelikult nagu kivisse raiutud number. Kui nüüd Euroopa Liit ütleb Eestile, et te peate võtma vastu 326 inimest ja Eesti neid ÜRO laagirsse selekteerima läheb, siis sellel inimesel on ka õigus sellest ettepanekust Eestisse tulla loobuda,” selgitas Pagulasabi juhatuse liige Kristina Kallas.

Ta tõi näite, et Leedu oli valmis ÜRO ümberasumise programmi raames vastu võtma 20 pagulast, kuid tulla soovis vaid kuus.

Praegu on arutluse all 20 tuhande pagulase jaotamine kõikide liikmesriikide vahel, kuid näiteks Suurbritannia on juba öelnud, et nemad sellest osa ei võta.

Kui teised riigid loobuvad, siis Eesti kvoot ilmselt suureneb. Lisaks pole veel Euroopa Komisjon öelnud, kui palju juba Euroopas asuvaid põgenikke plaanitakse ümber paigutada. Teada on vaid, et Eestis loodetakse neist näha 1,76 protsenti.

 

Loe edasi: uudised.err.ee