Esita küsimus elik@nlib.ee

Cameron andis kolleegidele ülevaate, miks referendum just nii läks

29.06.2016

Ülemkogule kogunenud Euroopa Liidu liikmesriikide juhid kuulasid eile õhtul Briti peaministri selgitusi seoses määdunud nädalal aset leidnud referendumiga, mille tulemusena otsustati EL-ist lahkumise kasuks. Cameron rõhutas ühisel õhtusöögil, et kuigi ta tegi kampaaniat EL-i jäämise nimel, siis paraku jäi tema ning paljude teiste seisukoht kaotajaks.

“Valijad said aru majanduslikest argumentidest (liitu jäämise kasuks), kuid mure migratsiooni ja suveräänsuse pärast oli suur,” rääkis peagi ametist lahkuv Briti peaminister.

Cameroni sõnul olid teised riigijuhid tema selgituste suhtes mõistmist üles näidanud, kuid Euroopa Komisjoni president Jean-Claude Juncker oli öelnud, et tema Cameroni selgitusi ei usu, vahendasid Yle, BBC jt.

“Kui Euroopa Liitu aastaid ja aastakümneid maha teha, ei tohiks ka imestada, kui valijad seda uskuma hakkavad,” sõnas Juncker pärast kokkusaamist. “Meie sõprus siiski jätkub. See ongi ainus asi, mis jätkub: meie sõprus eurooplastena.”

Tegemist oli Cameroni viimase Ülemkoguga

Suurem osa Euroopa Liidu riikidest oli seisukohal, et Suurbritannia ei pea koheselt lahkumisavaldust tegema ehk Euroopa Liidu lepingu 50. artiklit rakendama. Läbirääkimisi saab aga alustada alles siis, kui see samm on astutud. Nii Prantsusmaa kui ka Saksamaa on rõhutanud, et mingeid mitteametlikke läbirääkimisi enne 50. artikli käivitamist Suurbritanniaga pidama ei hakata. Liidukantsler Angela Merkel on öelnud ka seda, et Ühendkuningriik ei saa kõneluste käigus hakata “tordilt kirsse valima”, vaid peab arvestama sellega, et siseturule pääsu eelduseks on ka kodanike vaba liikumine.

“Riigijuhid saavad aru, et Suurbritannias peab laskma tolmul tagasi vajuda,” sõnas Euroopa Ülemkogu alaline eesistuja Donald Tusk pärast koosolekut. Samas tunnistas ta, et laua taga oli paar liikmesriiki, kes soovisid, et London lahkumisteate kohe ametlikult esitaks.

Cameroni jaoks oli tegemist viimase Ülemkoguga, sest ta on teatanud, et astub hiljemalt oktoobris ametist tagasi. Briti peaminister tunnistas, et eilne õhtu oli tema jaoks kurb.

 

Allikas: uudised.err.ee