Esita küsimus elik@nlib.ee

Briti siseminister kritiseeris "katkist" EL-i rändepoliitikat

31.08.2015

Suurbritannia siseminister Theresa May kirjutas Briti ajalehe The Sunday Times, et Euroopa rändesüsteem ja -poliitika on katki, kuna piiridel puudub efektiivne kontroll ning EL-i sisene liikumine on liialt vähe reguleeritud.

Theresa May hinnangul on Schengeni süsteem, mis kaotas süstemaatilised kontrollid EL-i riikide vahel , andnud hoogu juurde põgenikega seotud rändekriisile, vahendas Reuters.

“Sel suvel aset leidnud sündmused on näinud katkise Euroopa rändesüsteemi mõju neile, kes on sattunud ekspluateerimise ohtu,” arvas May, kelle hinnangul saavad Euroopa riigid alles praegu aru, et piirideta süsteem on süvendanud rändekriisi ja põhjustanud tragöödiaid nii Vahemerel kui ka Balkanil.

Käesoleval nädalal leiti Austriast mahajäetud külmik-veoauto, millest leiti 71 põgeniku surnukehad. Lisaks sellele uhtusid Liibüa rannikule enam kui saja põgeniku surnukehad, kes proovisid ülerahvastatud alusel ületada Vahemerd, kuid nende laev uppus teel Euroopasse.

Seetõttu on mõned Euroopa riigid soovinud muuta Schengeni viisaruumi reegleid, kuid Euroopa Komisjon, kes viib täide Schengeni viisaruumi reegleid, ei näe vajadust kehtivaid regulatsioone muuta.

“Kui Schengen loodi, siis tähendas vaba liikumine tööjõu liikumist, kuid mitte vabadust liikuda üle piiri, et otsida tööd või saada sotsiaaltoetusi,” rõhutas May, kelle hinnangul tuleks teha suuri otsuseid ning taastada Schengeni esialgsed põhimõtted.

 

Loe edasi: uudised.err.ee