Esita küsimus elik@nlib.ee

Briti ministrid: Suurbritannia lahkub Euroopa Liidust 31. oktoobril

21.10.2019

Briti ministrid kuulutasid pühapäeval, hoolimata peaminister Boris Johnsoni esitatud taotlusest Brexit edasi lükata, et Suurbritannia lahkub Euroopa Liidust 11 päeva pärast.

Briti seadusandjad lükkasid pühapäevasel hääletusel edasi otsuse Johnsoni Brexiti-leppe üle, põhjendades seda vajadusega lepingu sisuga enne 31. oktoobri tähtaega põhjalikumalt tutvuda.

Parlamendi alamkoda toetas häältega 322-306 parandusettepanekut, mis sisuliselt sunnib valitsust taotlema ajapikendust järgmise aasta jaanuarini, kuni Brüsseliga kokku lepitud väljaastumislepingu jõustamiseks vajalikud õigusaktid on heaks kiidetud.

Johnson oli seetõttu sunnitud saatma Euroopa Ülemkogu eesistujale Donald Tuskile kirja taotlusega Suurbritannia EL-ist lahkumine 31. oktoobrilt edasi lükata.

Johnson, kes keeldus Tuskile saadetud kirja allkirjastamast ja väidab, et Brexiti mis tahes kujul edasilükkamist ei lähe vaja, plaanib panna Brexiti leppe esmaspäeval parlamendis hääletusele.

Briti peaminister saatis Tuskile ka teise, sedapuhku allkirjastatud kirja, milles kinnitas, et Brexiti edasilükkamine ei ole tema soov, ja hoiatas, et järjekordne edasilükkamine kahjustaks Ühendkuningriigi ja selle EL-i partnerite huve.

Briti valitsuses Brexiti planeerimise eest vastutav minister Michael Gove ütles pühapäeval meediale, et riik lahkub igal juhul 31. oktoobril EL-ist.

 

Loe edasi: err.ee