Esita küsimus elik@nlib.ee

Brexiti pealäbirääkija Barnier käis Tallinnas Eesti seisukohti kuulamas

21.12.2016

Ühendkuningriigi Euroopa Liidust lahkumise pealäbirääkija Michel Barnier kohtus teisipäeval Eesti riigijuhtidega, et kuulata ära, kas enne läbirääkimiste algust on Eestil ka erimuresid või -soove.

Välisministeeriumi eriesindaja Euroopa Liidu institutsioonide juures Matti Maasikas ütles ERR-ile, et Michel Barnier käitub arukalt, et käib läbi kõik liikmesriigid, tutvustab oma meeskonda ja edasist protsessi, et läbirääkimiste alguseks oleks kõigi liikmesriikide soovid teada.

Päris läbirääkimised ei alga siiski enne, kui Ühendkuningriigid on Lissaboni leppe artikli 50 käivitanud ehk nn lahkumisavalduse esitanud. Lubanud on britid teha seda tuleva aasta märtsis.

Maasikas märkis, et läbirääkimiste tulevase sisu kohta on praegu öeldud välja peamine: Euroopa Liidu siseturul on neli vabadust lahutamatud.

“Sealt ei ole võimalik ühtegi välja tõsta. Ei ole võimalik öelda, et tahame kaupu, teenuseid ja kapitali vabalt üle piiride liigutada, aga inimesed, nende liikumist tahame piirata. See on see, mis praegu on kindel,” ütles Eesti eriesindaja.

Euroopa Liidu eesistumist ette valmistava Maasika sõnul on Eesti jaoks on oluline, et juuni alguseks oleks läbirääkimiste raamistik paigas ning oleks teada, kuidas Barnier ja tema läbirääkimiste meeskond annaks pidevalt aru oma tegevusest.

 

Loe edasi: uudised.err.ee