Esita küsimus elik@nlib.ee

Brexit jätaks EL-is elavad britid segasesse seisu

05.05.2016

Euroopa Liidus elavad Suurbritannia kodanikud jääksid Brexiti korral aastateks juriidiliselt segasesse olukorda, leiab Briti parlamentaarne komitee.

Lordide koja 19-liikmelise Euroopa Liidu komitee avaldatud ülevaade suurendab paljude võõrsil elavate brittide muret, et kui Suurbritannia Euroopa Liidust lahkuks, jääksid nad ilma oma põhiõigustest ning peaksid nende tagasi saamiseks aastaid vaeva nägema, vahendas The Local.

“Umbes kahe miljoni välismaal elava Briti kodaniku õigused tuleb paika panna, nagu ka sama suure hulga Suurbritannias elavate Euroopa Liidu kodanike õigused,” märkis komitee juht lord Boswell of Aynho.

Tema sõnul on tegu keeruka ülesandega, mis hõlmab õigust elukohale, meditsiiniteenustele, haridusele ja abirahadele ning piiriüleseid uuringuprojekte ja lepinguid.

Oxfordi ülikooli professor, riiginõunik Derick Wyatt tõi komiteele antud aruandes näiteks eakad inimesed, kes on kümmekond aastat Hispaanias elanud. “Viie aasta järel said nad EL-i kodanikena õiguse alalisele elamisloale, mis tähendab ka ligipääsu Hispaania tervishoiusüsteemile,” rääkis ta. “Kui me lahkume, mis siis neist õigustest saab?”

 

Loe edasi: uudised.err.ee