Esita küsimus elik@nlib.ee

Algav Euroopa Ülemkogu loodab Brexitis kokkuleppele jõuda

17.10.2019

Euroopa Liit ja Ühendkuningriik loodavad Brüsselis algaval ülemkogul leppida kokku uues täiendatud Brexiti-leppes. Olulisteks teemadeks kujunevad ülemkogul veel võimalik liitumiskõneluste alustamine Põhja-Makedoonia ja Albaaniaga, Türgi rünnak Süürias ja Euroopa Liidu tulevane eelarveperiood.

Ülemkogu kõige pakilisem teema on mõistagi Brexit. Kolmapäeva õhtuks uus täiendatud lepe veel valmis ei saanud, küll aga oli õhus optimismi, et see jõuab siiski neljapäeval Euroopa Liidu valitsusjuhtide kätte, vahendasid ERR-i teleuudised.

“Nõustun igati sellega, mida ütles Brexiti kohta Saksamaa liidukantsler. Meie lootus ja soov on toetada kokkulepet, mis loodetavasti lähitundidel saavutatakse. Igatahes, praegune seis on positiivne,” märkis Prantsusmaa president Emmanuel Macron.

Põhilises vaidlusküsimuses ehk Iiri piiri asjas on jõutud selleni, et Põhja-Iirimaa jääb suuresti järgima Euroopa Liidu ühisturu reegleid, jäädes seejuures aga Ühendkuningriigi tollitsooni. Piirikontroll tuleb Põhja-Iirimaa ja ülejäänud Ühendkuningriigi vahele. Muidugi on õhus endiselt põhiküsimus, kas Briti peaminister Boris Johnson suudab leppele jah-sõna saada Briti parlamendist ja eelkõige Põhja-Iiri unionistidelt.

Väljaanne Politico nentis näiteks, et Euroopa Liiduga kokkuleppe saavutamine võib kujuneda Johnsoni ees seisvate ülesannete seas isegi üheks lihtsamatest.

 

Loe edasi: err.ee