Esita küsimus elik@nlib.ee

Aasta Euroopa Parlamendi valimisteni

24.05.2018

Aasta pärast, 23.-26. mail 2019 valivad kodanikud 27 ELi riigis oma esindajad Euroopa Parlamenti. Andes oma hääle, aitavad valijad otsustada, kellest saab järgmine Euroopa Komisjoni juht.

Järgmised Euroopa Parlamendi valimistel toimub võitlus häälte eest mitte ainult traditsiooniliste erakondade vahel, aga ka nende vahel, kes usuvad koostöö ja integratsiooni jätkamisse ELi tasandil ja nende vahel, kes soovivad viimase 70 aasta jooksul saavutatu lammutamist,“ ütles EP president Antonio Tajani.

„Vastavalt viimasele Eurobaromeetri uuringule on pooled eurooplastest huvitatud Euroopa Parlamendi valimistest, kuigi ainult üks kolmest teab, millal need toimuvad. Järgmise aasta maiks ei tohiks olla kedagi, kes ei tea valimiste kuupäevi  ega mõista tehtavate valikute olulisust.“

Euroopa Parlamendi valimistel 2019. aasta mais valitakse 705 Euroopa Parlamendi liiget. Valimiste tulemus mõjutab seda, millisest poliitilisest jõust tuleb uus Euroopa Komisjoni president.

Järgneva aasta jooksul toimuvad arutelud selle üle, millist Euroopat me tahame,  kõigil tasanditel ja Euroopa Parlament on selle arutelu keskmes.

Alates selle aasta jaanuarist on ELi riikide valitsusjuhid osalenud parlamendis toimuvatel avalikel debattidel Euroopa tuleviku üle. Juuni alguses arutavad järgmist põlvkonda esindavad 8000 noort Strasbourgis Euroopa Parlamendis toimuval noorteüritusel EYE (European Youth Event) Euroopa ees seisvaid väljakutseid  ja nende lahendamise võimalusi.

Esimest korda alates 2007. aastast pooldab 60% kodanikest oma riigi kuulumist Euroopa Liitu ja 67% tunneb, et nende riik on ELi liikmelisusest võitnud. See on suurim toetusreiting alates 1983. aastast.

Allikas: europarl.europa.eu