Esita küsimus elik@nlib.ee

23. november 2005 “Eurole üleminek Eestis”

Kolmapäeval, 23. novembril kella 13.00 – 15.00 vastasid tasuta euroinfo telefonil 800 3330 helistajate küsimustele teemal „Eurole üleminek Eestis?” Rahandusministeeriumi eurole ülemineku projektijuht Anne Sulling ja Eesti Panga presidendi nõunik Andrus Alber. Venekeelsetele küsimustele aitas vastata Ülle Lobjakas Rahandusministeeriumist.

Infopäeva korraldamise eesmärgiks oli anda inimestele võimalus helistada tasuta telefonil ja küsida tippspetsialistidelt kõike, mis puudutab euro kasutuselevõttu Eestis ning millised on need muutused, mis meid kõiki eurole üleminekul lähiajal ees ootavad.
Eesti on otsustanud eurole üle minna 1. jaanuarist 2007. Sellega seos on Vabariigi Valitsus selle aasta septembris heaks kiitnud ka eurole ülemineku plaani ja kommunikatsioonikava.
—————————————————
KOKKUVÕTE:
Infopäeval registreerisime 30 helistajat ja 85 küsimust. 30 helistaja hulgas oli 8 venekeelset kõnet. Igal helistajal oli keskmiselt kolm küsimust.
Infopäeva vajalikkust näitas juba see, et enne ürituse algust jõudsime registreerida 24 euroraha teemalist kõnet.

Paljud infopäeval helistajad avaldasid emotsionaalset seisukohta, et Eesti kroon kui riikluse tunnus peaks ikka jääma.Anne Sulling, Ülle Lobjakas ja Andrus Alber
Sealhulgas küsiti:
Miks on Eestil vaja kiirustada eurole üleminekuga?
Kas me peame tingimata sellele 1. jaanuar 2007 üle minema?
Mis juhtub, kui me õigeagselt eurole üle ei lähe?
Miks inimeste käest ei ole küsitud, kas me soovime euroga liituda või mitte?
Millal toimub referendum sel teemal?

 

Küsiti palju praktilisi küsimusi, eriti vene keeles:
Kas hinnad eurole üleminekuga seoses tõusevad? Paljud helistajad tõid näite teistest eurole üle läinud liikmesriikidest, näiteks Soomest.
Millise kursiga kroone eurodeks vahetatakse, kas küsitakse teenustasu?
Millise summa ulatuses kroone eurodeks vahetatakse, kui kaua seda saab teha?
Kuidas toimub ümmardamine, kas üles või allapoole?
Kas selleks, et kroone eurodeks vahetada tuleb kirjutada ka avaldus või toimub see automaatselt?
Kas dollariarved jäävad ikka alles?

Enamik helistajatest, kes liinile pääses olid vanemaealised ja maapiirkonnast, mille üle on meil kõige suurem heameel, kuna selle sihtgrupi hulgas tuleks teavitustööd kõige enam teha. Noorema generatsiooni jaoks, kes leiab infot ka Internetist, ei kujune eurole üleminek tõenäoliselt nii valuliseks.

Andrus Alber, Ülle Lobjakas ja Anne Sulling